Master studije

ORGANIZACIONA I MATERIJALNA SREDSTVA

 

–          Prostor za izvođenje nastave

Za izvođenje studijskog programa Inženjerskog menadžmenta na sva tri nivoa studija obezbeđeni su potrebni organizacioni i materijalni uslovi koji omogućuju izvođenje nastave na savremenom nivou. Za realizaciju nastave na II nivou studija ovog programa sa 48 studenta potreban prostor je:

48 h 4 = 192 m2 bruto, odnosno jedna učionica sa 32 mesta, koja bi bila angažovana po jedno pre podne u semestru, što za Tehnički fakultet u Boru ne predstavlja problem.

Za predviđeni broj studenata na ovom studijskom programu (sva tri nivoa):

I nivo: 120 h 4 = 480;

II nivo: 48 h 1 = 48;

III nivo: 20 h 3 = 60.

Ukupno:             588 studenta;

Broj mesta za studente u prostorijama  gde se izvodi nastava ovog studijskog programa iznosi: 734 – (20 + 31 + 6) = 677 >588 ( U zagradi su mesta u biblioteci, nast.kabinetima i laboratorijama za nastavnike)

Potreban bruto prostor iznosi najmanje 588 h 4 = 2352 m2.

Fakultet raspolaže ukupnim bruto prostorom od 6146 m2 >> 2352 m2. Imajući u vidu da na ostalim studijskim programima fakultet u akreditaciju ulazi sa još 575 studenta na svim godinama i nivoima studija (575 h 4 = 2300 m2). Odnosno 2352 + 2300 = 4652 << 6146m2. Čime Fakultet raspolaže dovoljnim prostor, kako za studijski program Inženjerski menadžment tako i za Fakultet u celini. Za studijski program Inženjerski menadžment na master nivou, potreban  neto prostor iznosi 48×2 = 96. U učionicama gde se izvodi nastava ima ukupno 107 mesta za studente i 510,42, što ukazuje da su zahtevi po pitanju prostora u potpunisti ispunjeni.

–          Kvalitativne karakteristike raspoloživog prostora

Veličina prostorija odgovara broju studenata u grupama za predavanja i vežbi. Biblioteka je opremljena solidnom literaturom koja je uglavnom novijeg datuma. Istovremeno, u biblioteci u skladu sa Pravilnikom o korišćenju biblioteke može se neograničeno koristiti internet, a izvori na SCOPUS-u i KOBSON-u su dostupni svim studentima, što znači najsavremenija literatura.

–          Tehnička oprema za izvođenje nastave

Tehnička oprema za izvođenje nastave, s obzirom na karakter studijskog programa Inženjerskog menadžmenta izvodi se na najsavremeniji način: svaki nastavnik koristi laptop računar sa mogućnošću priključka na internet, koji postoji u svakoj učionici, prezentacija putem LCD projektora,  pametnih tabli,  kao i izvođenje računarskih vežbi u računarskim kabinetima (ima ih četiri) korišćenjem odgovarajućih softverskih paketa.

–          Bibliotečki resursi

Biblioteka Fakulteta raspolaže knjižnim fondom od preko 20.000 naslova. Naslovi koji se odnose na studijski program stalno se dopunjuju. Broj knjiga relevantnih za studijski program je iznad 100.

–          Udžbenički  resursi

Svi predmeti su pokriveni udžbeničkom literaturom gde su u poreko 90 % slučajeva autori predmetni nastavnici i gde je udžbenik u papirnoj i elektronskoj verziji (za predmete gde se materija brzo menja). Udžbenici u izdanju Fakulteta mogu studenti da kupuju u skriptarnici fakulteta, a udžbenike sa drugih fakulteta na početku svake školske godine Fakultet organizovano obezbeđuje za sve zainteresovane studente. Na podsajtu katedre za svaki predmet u elektronskoj formi dostupni su studentima  materijali poput autorizovanih predavanja ili elektronskih verzija udžbenika (www.menadzment.tfbor.bg.ac.rs).

–          Potrebna informaciona tehnologija za izvođenje nastave

Za realizaciju nastavnog programa obezbeđena je adekvatna informatička tehnologija. Svi nastavnici imaju “fiksne” i laptop računare koje je obezbedio Fakultet i internet priključke u svakom kabinetu, učionici i laboratoriji. Iz predmeta gde je to potrebno nastava se izvodi u jednom od četiri računarska kabineta.

Svi nastavnici i saradnici smešteni su u kabinete (jedan do dva nastavnika u svakom kabinetu) sa fiksnim računarom (ili laptop ili oba) i priključkom na internet.

Tesna povezanost nastavnog procesa sa praksom se realizuje na taj način što kroz stručnu praksu, koje studenti studenti obavljaju u kompanijama koje “de facto” predstavljaju nastavne baze Fakulteta širom Srbije, na najbolji način spaja studente sa budućim poslodavcima s obzirom da provode izvesno vreme u razvojnim centrima ovih organizacija.